R06-14A10-24
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
R06-14A10-24
Manufacturer
NTE Electronics, Inc.
Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 24V
Stock
69
In Stock :
69
Manufacturer :
NTE Electronics, Inc.
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Series :
R06
Mounting :
Stud
Termination :
Solder Terminals
NTE Electronics
Operating Temperature :
-10°C ~ 50°C
Termination Style :
Solder Lug
Contacts :
3PDT
Release Time :
20 ms
Operate Time :
25 ms
Package Quantity :
1
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Contact Rating (Current) :
10 A
Enclosure :
Open Frame
Coil Voltage :
24VAC
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide
Product Status :
Active
Contact Form :
3PDT (3 Form C)
Package :
Bulk
Voltage :
24 VAC
Datasheets
R06-14A10-24
Introducing Power Relays, Over 2 Amps NTE Electronics, Inc. R06-14A10-24 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-10°C ~ 50°C, Voltage:24 VAC, R06-14A10-24 pinout, R06-14A10-24 datasheet PDF, R06-14A10-24 amp .Beyond Power Relays, Over 2 Amps NTE Electronics, Inc. R06-14A10-24 ,we also offer MY4 DC24 (S), MY4 DC12 (S), ST2-DC5V-F, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.