R0577YC12D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
R0577YC12D
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-200AB, B-PuK
Datasheet
Download
Description
SCR 1.2KV 1169A W58
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Thyristors - SCRs
Brand :
IXYS
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
6600A @ 50Hz
Operating Temperature :
-40°C~125°C
IXYS
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
1169A
SCR Type :
Standard Recovery
Current - Off State (Max) :
60mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Subcategory :
Thyristors
Base Product Number :
R0577
Package :
Box
Current - Hold (Ih) (Max) :
1A
Current - On State (It (AV)) (Max) :
577A
Mounting Type :
Chassis Mount
RoHS :
Details
Package / Case :
TO-200AB, B-PuK
Factory Lead Time :
8 Weeks
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Product Type :
SCRs
Voltage - Off State :
1.2kV
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
200mA
Product Category :
SCRs
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
Voltage - On State (Vtm) (Max) :
2.15V
Supplier Device Package :
W58
Datasheets
R0577YC12D
Standard Recovery -40°C~125°C 2.15V-On State (Vtm) (Max) 60mA-Current - Off State (Max) TO-200AB, B-PuK Chassis Mount