R04-11D30-12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
R04-11D30-12
Manufacturer
NTE Electronics, Inc.
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 30A 12V
Stock
163
In Stock :
163
Manufacturer :
NTE Electronics, Inc.
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Operating Temperature :
-30°C ~ 60°C
Series :
R04
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Contacts :
DPDT
Voltage :
12 VDC
Termination Style :
Screw Terminal
Package :
Bulk
Contact Rating (Current) :
30 A
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Operate Time :
40 ms
Enclosure :
Open Frame
Mounting :
Surface
Termination :
Screw Terminals
NTE Electronics
Release Time :
30 ms
Coil Voltage :
12VDC
Package Quantity :
1
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide
Product Status :
Active
Datasheets
R04-11D30-12
Introducing Power Relays, Over 2 Amps NTE Electronics, Inc. R04-11D30-12 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-30°C ~ 60°C, Voltage:12 VDC, R04-11D30-12 pinout, R04-11D30-12 datasheet PDF, R04-11D30-12 amp .Beyond Power Relays, Over 2 Amps NTE Electronics, Inc. R04-11D30-12 ,we also offer MY4 DC24 (S), MY4 DC12 (S), ST2-DC5V-F, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.