R03-14D10-24
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
R03-14D10-24
Manufacturer
NTE Electronics, Inc.
Package / Case
Plastic Cover
Datasheet
Download
Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 24V
Stock
193
In Stock :
193
Manufacturer :
NTE Electronics, Inc.
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Series :
R03
Voltage Rating (VAC) :
120(V)
Termination :
Socket
Pick-up Voltage (Max) :
19.2VDC
Mounting :
Plug In
Pin Count :
11
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Release Time :
20 ms
Operate Time :
20 ms
Product Height (mm) :
61.3(mm)
Package :
Bulk
Package / Case :
Plastic Cover
Coil Suppression Diode :
No
Contact Current Rating :
10(A)
Termination Style :
Plug In, 11 Pin (Octal)
Operating Temp Range :
-40C to 55C
Voltage Rating (VDC) :
28(V)
Features :
Lighted Indicator, Mechanical Indicator, Test Button
Coil Resistance :
470(ohm)
Relay Construction :
Non-Latching
LED Indicator :
yes
Contact Form :
3PDT (3 Form C)
Rad Hardened :
No
Contact Rating (Current) :
10 A
Contact Arrangement :
3PDT
Dropout Volt :
2.4VDC
Contact Material :
Silver/Gold Flash
NTE Electronics
Enclosure :
Plastic
Contacts :
3PDT
Seal :
Unsealed
Product Depth (mm) :
35.4(mm)
Coil Current :
51.1(mA)
Coil Voltage :
24VAC