R02-14D10-48
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
R02-14D10-48
Manufacturer
NTE Electronics, Inc.
Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 48V
Stock
32
In Stock :
32
Manufacturer :
NTE Electronics, Inc.
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
29.44 mA
Package :
Bulk
Termination Style :
Plug In, 11 Pin (Octal)
Operating Temperature :
-10°C ~ 60°C
Contact Form :
3PDT (3 Form C)
Coil Voltage :
48VDC
Mount :
Plug-In
Min Operating Temperature :
-10 °C
Length :
0 m
Coil Voltage (DC) :
48 V
Mounting :
Plug In
Release Time :
20 ms
Termination :
ROUND PIN
RoHS :
Compliant
Max Operating Temperature :
60 °C
Max Voltage Rating (DC) :
28 V
Width :
0 m
Coil Resistance :
1.63 kΩ
Operate Time :
25 ms
Product Status :
Active
Power Consumption :
1.5 W
Height :
Package Quantity :
1
Contact Rating (Current) :
10 A
Coil Voltage (AC) :
48 V
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Voltage :
48 VDC
Max Current Rating :
10 A
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide
Throw Configuration :
3PDT
Number of Pins :
11
Contacts :
3PDT
Enclosure :
Plastic
Max Voltage Rating (AC) :
120 V
Series :
R02
NTE Electronics
Datasheets
R02-14D10-48
Introducing Power Relays, Over 2 Amps NTE Electronics, Inc. R02-14D10-48 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-10°C ~ 60°C, Voltage:48 VDC, Number of Pins:11, R02-14D10-48 pinout, R02-14D10-48 datasheet PDF, R02-14D10-48 amp .Beyond Power Relays, Over 2 Amps NTE Electronics, Inc. R02-14D10-48 ,we also offer MY4 DC24 (S), MY4 DC12 (S), ST2-DC5V-F, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.