QVS212CG560JDHT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
QVS212CG560JDHT
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 56PF 250V C0G/NP0 0805
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Ceramic Capacitors
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Packing Method :
Tape, Paper
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length :
2mm
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
56pF
Case Code (Imperial) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
V
Multilayer :
yes
Number of Terminations :
2
Ratings :
AEC-Q200
Tolerance :
±5%
Applications :
RF, Microwave, High Frequency, Automotive
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Dielectric Material :
Ceramic
Thickness :
939.8μm
Width :
1.25mm
Temperature Characteristics Code :
C0G
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Mount :
Surface Mount
Published :
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Voltage - Rated DC :
250V
Thickness (Max) :
0.037 0.95mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Metric) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
17 Weeks
Height :
0.85mm
Datasheets
QVS212CG560JDHT
TAIYO YUDEN QVS212CG560JDHT
V 56pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)