QVS107CG680JCHT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
QVS107CG680JCHT
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 68PF 250V C0G/NP0 0603
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Ceramic Capacitors
Tolerance :
±5%
Case Code (Imperial) :
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Published :
Temperature Characteristics Code :
C0G
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Ratings :
AEC-Q200
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Dielectric Material :
Ceramic
Series :
V
Applications :
RF, Microwave, High Frequency, Automotive
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Multilayer :
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated DC :
250V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Thickness (Max) :
0.031 0.80mm
Thickness :
787.4μm
Mount :
Surface Mount
Factory Lead Time :
17 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
Tape, Paper
Capacitance :
68pF
Datasheets
QVS107CG680JCHT
TAIYO YUDEN QVS107CG680JCHT
V 68pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)