QVS107CG1R8BCHT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
QVS107CG1R8BCHT
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1.8PF 250V C0G/NP0 0603
Stock
500
In Stock :
500
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Ceramic Capacitors
Ratings :
AEC-Q200
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Voltage - Rated DC :
250V
Dielectric Material :
Ceramic
Multilayer :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Applications :
RF, Microwave, High Frequency, Automotive
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packing Method :
Tape, Paper
Factory Lead Time :
17 Weeks
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Case Code (Imperial) :
0603
Temperature Characteristics Code :
C0G
Series :
V
Capacitance :
1.8pF
Case Code (Metric) :
1608
Published :
Thickness :
787.4μm
Thickness (Max) :
0.031 0.80mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Tolerance :
±0.1pF
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Number of Terminations :
2
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
QVS107CG1R8BCHT
TAIYO YUDEN QVS107CG1R8BCHT
V 1.8pF Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)