QTH-040-01-L-D-DP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
QTH-040-01-L-D-DP
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN DIFF ARRAY PLG 80P SMD GOLD
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Packaging :
Tray
Pitch :
0.020 0.50mm
Series :
Q Strip® QTH
Max Operating Temperature :
125°C
Number of Rows :
2
Depth :
5.97mm
Contact Finish Thickness :
10.0μin 0.25μm
Height Above Board :
0.160 4.06mm
Mounting Type :
Surface Mount
Housing Material :
Polymer
Contact Material :
Bronze
Mount :
Surface Mount
Number of Positions :
80
Length :
40mm
Gender :
Male
Min Operating Temperature :
-55°C
Feature :
Board Guide, Ground Bus (Plane)
Stack Height (Mating) :
5mm
Published :
Connector Type :
Differential Pair Array, Male
Termination :
Solder
Contact Finish :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
3 Weeks
Max Voltage Rating (AC) :
125V
Radiation Hardening :
No
Orientation :
Straight
Lead Free :
Lead Free
Datasheets
QTH-040-01-L-D-DP
Differential Pair Array, Male Tray 2 Rows 0.020 0.50mm Surface Mount 80 Positions Q Strip® QTH Gold Solder Bronze
QTH-040-01-L-D-DP-A Overview
QTH-040-01-L-D-DP-A Features
Q Strip® QTH series
Package / Case: Tray
Mounting Type:Surface Mount
Max Operating temperature at -55°C