QTH-020-03-L-D-DP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
QTH-020-03-L-D-DP
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN DIFF ARRAY PLG 40P SMD GOLD
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Max Voltage Rating (AC) :
125V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Connector Type :
Differential Pair Array, Male
Height Above Board :
0.404 10.27mm
Contact Finish :
Gold
Max Operating Temperature :
125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
20mm
Contact Material :
Bronze
Stack Height (Mating) :
11mm
Contact Finish Thickness :
10.0μin 0.25μm
Housing Material :
Polymer
Packaging :
Tube
Gender :
Male
Depth :
5.97mm
Pitch :
0.020 0.50mm
Feature :
Board Guide, Ground Bus (Plane)
Number of Rows :
2
Number of Positions :
40
Orientation :
Straight
Factory Lead Time :
3 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount
Termination :
Solder
Series :
Q Strip® QTH
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
QTH-020-03-L-D-DP
Differential Pair Array, Male Tube 2 Rows 0.020 0.50mm Surface Mount 40 Positions Q Strip® QTH Gold Solder Bronze
QTH-020-03-L-D-DP-A Overview
QTH-020-03-L-D-DP-A Features
Q Strip® QTH series
Package / Case: Tube
Mounting Type:Surface Mount
Max Operating temperature at -55°C