QTH-020-02-L-D-DP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
QTH-020-02-L-D-DP
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN DIFF ARRAY PLG 40P SMD GOLD
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Number of Positions :
40
Mounting Type :
Surface Mount
Termination :
Solder
Min Operating Temperature :
-55°C
Packaging :
Tray
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Voltage Rating (AC) :
125V
Stack Height (Mating) :
8mm
ECCN Code :
EAR99
Orientation :
Straight
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Height Above Board :
0.286 7.26mm
Feature :
Board Guide, Ground Bus (Plane)
Length :
20mm
Connector Type :
Differential Pair Array, Male
Housing Material :
Polymer
JESD-609 Code :
e3
Contact Material :
Bronze
Pitch :
0.020 0.50mm
Depth :
5.97mm
Series :
Q Strip® QTH
Max Operating Temperature :
125°C
Number of Rows :
2
Contact Finish :
Gold
Factory Lead Time :
2 Weeks
Gender :
Male
Contact Finish Thickness :
10.0μin 0.25μm
Published :
Datasheets
QTH-020-02-L-D-DP
Differential Pair Array, Male Tray 2 Rows 0.020 0.50mm Surface Mount 40 Positions Q Strip® QTH Gold Solder Bronze
QTH-020-02-L-D-DP-A Overview
QTH-020-02-L-D-DP-A Features
Q Strip® QTH series
Package / Case: Tray
Mounting Type:Surface Mount
Max Operating temperature at -55°C