QTE-040-08-L-D-A
Mfr.Part #
QTE-040-08-L-D-A
Description
CONN HDR 80POS SMD GOLD
Stock
74
In Stock :
74
No
Board Mounting Option :
POSITIONING PIN
Depth :
6.73mm
Board Guide, Ground Bus (Plane)
ECCN Code :
EAR99
80
Contact Pattern :
RECTANGULAR
Filter Feature :
No
Durability :
100 Cycles
10.0μin 0.25μm
Plating Thickness :
10μin
Max Operating Temperature :
125°C
DIN Conformance :
Published :
2016
Length :
40mm
Additional Feature :
RoHS Compliant
80
PCB Contact Row Spacing :
6.096 mm
Max Voltage Rating (AC) :
225V
Bronze
Rated Current (Signal) :
1.3A
Reliability :
COMMERCIAL
Body/Shell Style :
Receptacle
Black
Reference Standard :
UL, CSA
Series :
Q Strip® QTE
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Number of Conductors :
ONE
JESD-609 Code :
e3
HTS Code :
Pitch :
0.031 0.80mm
Number Of PCB Rows :
Height Above Board :
1.151 29.24mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
QTE-040-08-L-D-A
Samtec, Inc. QTE-040-08-L-D-A
Header, Outer Shroud Contacts Tray 2 Rows 0.031 0.80mm Surface Mount 80 Positions Q Strip® QTE Gold Solder Bronze
QTE-040-08-L-D-A Overview
QTE-040-08-L-D-A Features
Mounting Type:Surface Mount
Max Operating temperature at -55°C