QTE-040-07-L-D-A
Mfr.Part #
QTE-040-07-L-D-A
Description
CONN HDR 80POS SMD GOLD
Stock
118
In Stock :
118
Additional Feature :
E.L.P., POLARIZED
Reference Standard :
UL, CSA
Pitch :
0.031 0.80mm
80
Number Of PCB Rows :
Height Above Board :
0.954 24.23mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
PCB Contact Row Spacing :
6.096 mm
No
Durability :
100 Cycles
IEC Conformance :
No
Dielectric Withstanding Voltage :
675VAC V
Surface Mount
Rated Current (Signal) :
2A
Filter Feature :
Number of Conductors :
ONE
Orientation :
Straight
Reliability :
COMMERCIAL
JESD-609 Code :
e4
Contact Pattern :
RECTANGULAR
Depth :
6.73mm
Stack Height (Mating) :
25mm
yes
ECCN Code :
EAR99
Max Operating Temperature :
125°C
Bronze
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Tray
Plating Thickness :
10μin
Max Voltage Rating (AC) :
225V
Length :
40mm
Mount :
Surface Mount
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Body/Shell Style :
PLUG
DIN Conformance :
Contact Resistance :
18mOhm
Published :
2011
HTS Code :
Datasheets
QTE-040-07-L-D-A
Samtec, Inc. QTE-040-07-L-D-A
Header, Outer Shroud Contacts Tray 2 Rows 0.031 0.80mm Surface Mount 80 Positions Q Strip® QTE Gold Solder Bronze
QTE-040-07-L-D-A Overview
QTE-040-07-L-D-A Features
Mounting Type:Surface Mount
Max Operating temperature at -55°C