QTE-040-07-F-D-A
Mfr.Part #
QTE-040-07-F-D-A
Description
CONN HDR 80POS SMD GOLD
Stock
118
In Stock :
118
Pitch :
0.031 0.80mm
Max Voltage Rating (AC) :
225V
Depth :
7.11mm
Stack Height (Mating) :
25mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Filter Feature :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Finish Thickness :
3.00μin 0.076μm
Max Operating Temperature :
125°C
Additional Feature :
E.L.P., POLARIZED
JESD-609 Code :
e3
Radiation Hardening :
Length :
40mm
Height Above Board :
0.954 24.23mm
Published :
2011
Datasheets
QTE-040-07-F-D-A
Samtec, Inc. QTE-040-07-F-D-A
Header, Outer Shroud Contacts Tray 2 Rows 0.031 0.80mm Surface Mount 80 Positions Q Strip® QTE Gold Solder Bronze
QTE-040-07-F-D-A Overview
QTE-040-07-F-D-A Features
Mounting Type:Surface Mount
Max Operating temperature at -55°C