QTE-040-03-L-D
Mfr.Part #
QTE-040-03-L-D
Description
CONN HDR 80POS SMD GOLD
Depth :
5.97mm
Stack Height (Mating) :
11mm
Length :
40mm
Pitch :
0.031 0.80mm
Factory Lead Time :
4 Weeks
JESD-609 Code :
e4
Max Operating Temperature :
125°C
ECCN Code :
EAR99
Max Voltage Rating (AC) :
225V
Height Above Board :
0.404 10.27mm
Feature :
Board Guide, Ground Bus (Plane), Pick and Place
GENERAL PURPOSE
HTS Code :
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
QTE-040-03-L-D
Header, Outer Shroud Contacts Tray 2 Rows 0.031 0.80mm Surface Mount 80 Positions Q Strip® QTE Gold Solder Bronze
QTE-040-03-L-D-A-K Overview
QTE-040-03-L-D-A-K Features
Mounting Type:Surface Mount
Max Operating temperature at -55°C