QTE-020-02-L-D-A-K-TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
QTE-020-02-L-D-A-K-TR
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN HDR 40POS SMD GOLD
Stock
110
In Stock :
110
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Number Of PCB Rows :
2
Gender :
Male
Contact Finish Thickness :
10.0μin 0.25μm
Number of Positions :
40
Number of Conductors :
ONE
Pitch :
0.031 0.80mm
Housing Material :
Polymer
Contact Material :
Bronze
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Body/Shell Style :
PLUG
REACH SVHC :
No SVHC
Mounting Option 1 :
LOCKING
Board Mounting Option :
LOCATING POSTS
Series :
Q Strip® QTE
Max Voltage Rating (AC) :
225V
JESD-609 Code :
e3
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Rated Current (Signal) :
2A
Stack Height (Mating) :
8mm
ECCN Code :
EAR99
Reference Standard :
UL, CSA
Durability :
100 Cycles
Termination :
Solder
Radiation Hardening :
No
Row Spacing :
3.94 mm
Voltage - Rated AC :
225V
Length :
20mm
Filter Feature :
No
Mounting Type :
Surface Mount
Plating Thickness :
10μin
Contact Resistance :
18mOhm
Number of Rows :
2
Max Operating Temperature :
125°C
Option :
GENERAL PURPOSE
Orientation :
Straight
Contact Pattern :
RECTANGULAR
Depth :
5.97mm
Mixed Contacts :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
DIN Conformance :
Contact Finish :
Gold
Reliability :
COMMERCIAL
Total Number of Contacts :
40
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Housing Color :
Black
Additional Feature :
PKG TAPE and REEL
Dielectric Withstanding Voltage :
675VAC V
Published :
2008
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Connector Type :
Header, Outer Shroud Contacts
Feature :
Board Guide, Ground Bus (Plane), Pick and Place
Pbfree Code :
yes
Height Above Board :
0.286 7.26mm
MIL Conformance :
Current Rating :
2A
Contact Style :
CENTRONIC
Factory Lead Time :
3 Weeks
IEC Conformance :
Min Operating Temperature :
-55°C
Samtec, Inc. QTE-020-02-L-D-A-K-TR
Header, Outer Shroud Contacts Tape & Reel (TR) 2 Rows 0.031 0.80mm Surface Mount 40 Positions Q Strip® QTE Gold Solder Bronze
QTE-020-02-L-D-A-K-TR Overview
QTE-020-02-L-D-A-K-TR Features
Q Strip® QTE series
Package / Case: Tape & Reel (TR)
Mounting Type:Surface Mount
Max Operating temperature at -55°C