QS7024A-55J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
QS7024A-55J
Manufacturer
Quality Semiconductor
Description
IC SRAM 64KBIT 18MHZ
Stock
96
In Stock :
96
Manufacturer :
Quality Semiconductor
Product Category :
Memory
Number of Functions :
1
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Qualification Status :
COMMERCIAL
Terminal Position :
QUAD
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
NOT SPECIFIED
Pbfree Code :
No
JESD-30 Code :
S-PQCC-J84
Surface Mount :
yes
JESD-609 Code :
e0
Clock Frequency :
18MHz
Write Cycle Time - Word, Page :
55ns
Memory Format :
SRAM
Terminal Finish :
TIN LEAD
Operating Mode :
ASYNCHRONOUS
Organization :
4KX16
Mounting Type :
Surface Mount
Memory Size :
64Kb 4K x 16
Voltage - Supply :
5V
Supply Voltage :
5V
Memory Type :
Volatile
Additional Feature :
INTERRUPT FLAG; SEMAPHORE
Access Time (Max) :
55 ns
Operating Temperature :
0°C~70°C
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
Memory Density :
65536 bit
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Memory Width :
16
Number of Terminations :
84
Terminal Form :
J BEND
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
QS7024A
Parallel/Serial :
Parallel
Packaging :
Bulk
Datasheets
QS7024A-55J
Quality Semiconductor QS7024A-55J
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    AUDIO/VIDEO SWITCH, 10 CHANNEL
    LOW SKEW CLOCK DRIVER/BUFFER
    QUALITY SEMI FIXED POS LDO 1.5V
    QUALITY SEMI SWTCH CTRLR 1500KHZ