QS61XXY24
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
QS61XXY24
Manufacturer
APEM Inc.
Description
INDICATOR 6MM FIXED YEL 24V SLDR
Manufacturer :
APEM Inc.
Product Category :
Panel Cutout Dimensions :
0.24 (6.00mm)
Min Operating Temperature :
-30°C
Length :
26.34mm
Forward Current :
20mA
Viewing Angle :
30°
Forward Voltage :
2.1V
Lamp Color :
Yellow
Ratings :
DC
Current Rating :
20mA
Termination :
Solder
Panel Cutout Shape :
Round
Mount :
Snap in
REACH SVHC :
No SVHC
Material :
PC, Polycarbonate
Factory Lead Time :
15 Weeks
Type :
LED
Voltage - Rated :
24V
Lens Style :
Round with Convex Top
Lens Transparency :
Diffused
Luminous Intensity :
20 mcd
Max Operating Temperature :
85°C
Series :
QS
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
HTS Code :
Lens Size :
7.20mm Dia