QS18VP6LAF250Q5
Mfr.Part #
QS18VP6LAF250Q5
Manufacturer
Banner Engineering
Description
PHOTO SEN LASER 50-250MM PNP
Stock
5
In Stock :
5
Manufacturer :
Banner Engineering
Product Category :
Optical Sensors - Photoelectric, Industrial
Sensing Distance :
9.843 (250mm)
Ingress Protection :
NEMA 6P, IP67
Light Source :
Red (658nm)
Series :
QS18
Output Current :
100mA
Number of Pins :
4
Connection Method :
Connector
Housing Material :
ABS
Operating Temperature :
-10°C~50°C
Published :
2009
Adjustment Type :
Adjustable
Voltage - Supply :
10V~30V
Contact Current Rating :
15mA
Sensing Method :
Background Suppression
Output Configuration :
PNP - Dark-ON/Light-ON
Ratings :
IP67
Response Time :
700µs
Datasheets
QS18VP6LAF250Q5
Banner Engineering QS18VP6LAF250Q5
10V~30V QS18 Series Adjustable Background Suppression 4-Pin -10°C~50°C
QS18VP6LAF250Q5 Overview
For reliable operation, the photoelectric sensor's temperature should be set to -10°C~50°C. If these electronic components are to work, they should receive 10V~30V voltage into the circuit or system. It is considered ideal for photoelectric sensors to have a response time of 0. The photoelectric sensor must have the 4 pins connected to work properly. Photoelectric sensor output current should be 100mA for it to operate.
QS18VP6LAF250Q5 Features
Sensing Distance: 9.843 (250mm)
4 pins
Response Time: 700μs
Operating Temperature: -10°C~50°C