QRSB165001
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
QRSB165001
Manufacturer
Powerex, Inc.
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
DIODE MODULE 11KV 880A
Manufacturer :
Powerex, Inc.
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
2.89V @ 500A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
11000V
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Terminations :
3
Case Connection :
Isolated
JESD-30 Code :
R-XUFM-X3
Current - Reverse Leakage @ Vr :
150mA @ 11000V
Pbfree Code :
yes
Reach Compliance Code :
Unknown
Average Rectified Current :
880A
Pin Count :
3
Application :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Bulk
Operating Temperature (Min) :
-40°C
HTS Code :
Mount :
Chassis Mount
ECCN Code :
EAR99
Number of Elements :
2
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Max Reverse Voltage (DC) :
11kV
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Diode Configuration :
1 Pair Series Connection
Number of Phases :
1
Qualification Status :
Not Qualified
Forward Current :
500A
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Diode Type :
Standard
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Diode Element Material :
SILICON
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package / Case :
Module
Terminal Position :
UPPER
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Operating Temperature (Max) :
150°C
Datasheets
QRSB165001
Standard Rectifier Diode 1 Pair Series Connection Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 880A 11kV-DC 2-Element Module Chassis Mount
QRSB165001 Overview
In operation, this device will be set to 500A volts forward.
QRSB165001 Features
QRSB165001 Applications
There are a lot of Powerex Inc.
QRSB165001 applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23