QRD0640T30
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
QRD0640T30
Manufacturer
Powerex, Inc.
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
DIODE MODULE 600V 136A
Manufacturer :
Powerex, Inc.
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Diode Type :
Standard
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1mA @ 600V
Pin Count :
3
Output Current-Max :
400A
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE
Package / Case :
Module
Average Rectified Current :
136A
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Reverse Recovery Time :
110 ns
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Pbfree Code :
No
HTS Code :
Operating Temperature (Max) :
150°C
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Packaging :
Bulk
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
2.8V @ 400A
Case Connection :
Isolated
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Chassis Mount
Qualification Status :
Not Qualified
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
600V
JESD-30 Code :
R-XUFM-X3
Mount :
Chassis Mount
Number of Elements :
2
Number of Terminations :
3
Non-rep Pk Forward Current-Max :
2400A
Published :
Max Reverse Voltage (DC) :
600V
Diode Element Material :
SILICON
Reach Compliance Code :
Unknown
Number of Phases :
1
Terminal Position :
UPPER
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
ECCN Code :
EAR99
Diode Configuration :
1 Pair Series Connection
Datasheets
QRD0640T30
Standard Rectifier Diode 1 Pair Series Connection Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 136A 600V-DC 2-Element Module Chassis Mount
QRD0640T30 Overview
The maximum output voltage is 400A.
QRD0640T30 Features
a maximum output voltage of 400A
QRD0640T30 Applications
There are a lot of Powerex Inc.
QRD0640T30 applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23