QMK212B7472MG-T
Mfr.Part #
QMK212B7472MG-T
Description
CAP CER 4700PF 250V X7R 0805
Ceramic Capacitors
Temperature Characteristics Code :
X7R
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Halogen Free :
Halogen Free
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Tape and Reel (TR)
Mount :
yes
Temperature Coefficient :
X7R
Number of Pins :
0805 (2012 Metric)
Height :
1.25mm
Depth :
1.25mm
Composition :
Ceramic
Case Code (Metric) :
Radiation Hardening :
No
Series :
M
ECCN Code :
EAR99
yes
Voltage - Rated DC :
250V
Thickness :
1.3462mm
Capacitance :
4700pF
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±20%
Termination :
SMD/SMT
Feature :
High Voltage
Thickness (Max) :
0.053 1.35mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
QMK212B7472MG-T
TAIYO YUDEN QMK212B7472MG-T
M 4700pF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)