QME48T40012-PGB0G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
QME48T40012-PGB0G
Manufacturer
Bel Power Solutions
Package / Case
8-DIP Module, 1/4 Brick
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 1.2V 48W
Manufacturer :
Bel Power Solutions
Product Category :
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Number of Outputs :
1
Voltage - Output 1 :
1.2V
Efficiency :
82%
Package / Case :
8-DIP Module, 1/4 Brick
Type :
Isolated Module
Voltage - Isolation :
2kV
Current - Output (Max) :
40A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
ITE (Commercial)
Control Features :
Enable, Active High
Voltage - Input (Max) :
75V
Voltage - Input (Min) :
36V
Power (Watts) :
48W
Feature :
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting Type :
Through Hole
Size / Dimension :
2.30Lx1.45W x 0.43 H 58.4mmx36.8mmx10.8mm
Series :
QME48T40
Packaging :
Bulk
Datasheets
QME48T40012-PGB0G
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    LINE FILTER 100VDC 5A TH
    LINE FILTER 100VDC 5A TH
    LINE FILTER 100VDC 10A TH
    LINE FILTER 100VDC 20A TH
    LINE FILTER 100VDC 10A TH