QK025R5TP
Mfr.Part #
QK025R5TP
Package / Case
TO-220-3
Description
TRIAC 1KV 25A TO220
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
50mA
Pbfree Code :
No
Trigger Device Type :
Triac
Factory Lead Time :
16 Weeks
Critical Rate of Rise of Off-State Voltage-Min :
200V/us
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Number of Terminations :
3
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
25A
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Hold Current :
100mA
RMS Current (Irms) :
25A
Lead Free :
Lead Free
REACH SVHC :
No SVHC
Mount :
Through Hole
Mounting Type :
Through Hole
Published :
Voltage - Off State :
1kV
Case Connection :
MAIN TERMINAL 2
Critical Rate of Rise of Commutation Voltage-Min :
5V/us
Packaging :
Tube
Triac Type :
Standard
Number of Pins :
3
Repetitive Peak Off-state Voltage :
1000V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.3V
Package / Case :
TO-220-3
Reach Compliance Code :
Unknown
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
167A 200A