QJ6008DH4TP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
QJ6008DH4TP
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet
Download
Description
TRIAC ALT 8A 600V TO-252 D-PAK
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Thyristors - TRIACs
Factory Lead Time :
18 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
70A 84A
Series :
QJxx08xHx
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.3V
Operating Temperature :
-40°C~150°C TJ
Voltage - Off State :
600V
Configuration :
Single
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
35mA
Triac Type :
Alternistor - Snubberless
JESD-609 Code :
e3
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Mounting Type :
Surface Mount
Packaging :
Tube
Package / Case :
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
8A