QJ6008DH3TP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
QJ6008DH3TP
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet
Download
Description
TRIAC ALT 8A 600V TO-252 D-PAK
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Thyristors - TRIACs
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
JESD-609 Code :
e3
Configuration :
Single
Mounting Type :
Surface Mount
Current - Hold (Ih) (Max) :
25mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Off State :
600V
Packaging :
Tube
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
8A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.3V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
10mA
Triac Type :
Alternistor - Snubberless
Factory Lead Time :
18 Weeks
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
70A 84A
Series :
QJxx08xHx
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Operating Temperature :
-40°C~150°C TJ