QJ4016NH4RP
Mfr.Part #
QJ4016NH4RP
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Description
ALTERNISTOR TRIAC 16A TO263
Stock
500
In Stock :
500
Thyristors - TRIACs
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
16A
Operating Temperature :
-40°C~150°C TJ
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
35mA
Mounting Type :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.3V
Configuration :
Single
Current - Hold (Ih) (Max) :
50mA
Factory Lead Time :
16 Weeks
Package / Case :
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
167A 200A
Voltage - Off State :
400V