QJ4008DH4RP
Mfr.Part #
QJ4008DH4RP
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Description
TRIAC ALT 8A 400V TO-252 D-PAK
Voltage - Off State :
400V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
70A 84A
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
QJxx08xHx
Operating Temperature :
-40°C~150°C TJ
Mounting Type :
Surface Mount
Triac Type :
Alternistor - Snubberless
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.3V
Factory Lead Time :
18 Weeks
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
35mA