QAM-RX4-433
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
QAM-RX4-433
Manufacturer
RF Solutions
Package / Case
17-SIP Module, 8 Leads
Datasheet
Download
Description
RF RECEIVER AM 433MHZ
Manufacturer :
RF Solutions
Product Category :
RF Receivers
Data Interface :
PCB, Through Hole
Published :
Modulation or Protocol :
AM
Voltage - Supply :
2.5V~5.5V
Applications :
Remote Control, RKE, Security Systems
Antenna Connector :
Through Hole
Current - Receiving :
4.7mA
Sensitivity (dBm) :
-106 dBm
Operating Temperature :
-10°C~60°C
Packaging :
Bulk
Frequency :
433MHz
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package / Case :
17-SIP Module, 8 Leads
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Datasheets
QAM-RX4-433
RF Solutions QAM-RX4-433
RF Receiver 2.5V~5.5V -10°C~60°C PCB, Through Hole Through Hole 433MHz 4.7mA 17-SIP Module, 8 Leads
QAM-RX4-433 Overview
In the package 17-SIP Module, 8 Leads, there is a version of RF Receiver.Bulk is the package of RF transmitter and receiver format.In this RF Receiver, the supply voltage is 2.5V~5.5V.In Remote Control, RKE, Security Systems, it is primarily used.This device works well at 433MHz frequency when it is operating at a high rate of efficiency.
QAM-RX4-433 Features
17-SIP Module, 8 Leads package
433MHz