Q8F3CXXR12E
Mfr.Part #
Q8F3CXXR12E
Description
LED PM INDICATOR FLUSH RED
Stock
72
In Stock :
72
100°
HTS Code :
Lamp Color :
Red
Luminous Intensity :
10 mcd
Lead Length :
200mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Mount :
Flush
Length :
27.6mm
Current Rating :
20mA
Forward Current :
20mA
Ratings :
DC
Min Input Voltage :
10.8V
Type :
LED
Termination :
Wire Leads
Lens Size :
5mm T-1 3/4
Panel Cutout Dimensions :
0.31 (7.87mm)
Forward Voltage :
12V
Max Input Voltage :
13.2V
Millicandela Rating :
12mcd
Voltage - Rated :
12V
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
85°C
Overall Height :
1mm
Termination Style :
Wire Leads - 7.87 (200.00mm)