Q8F1CXXR12E
Mfr.Part #
Q8F1CXXR12E
Manufacturer
APEM Inc.
Package / Case
100
Datasheet
Download
Description
INDICATOR 12V 8MM FLUSH RED
Stock
50
In Stock :
50
Length :
44.85mm
Current Rating :
20mA
Operating Supply Voltage :
12V
Max Operating Temperature :
85°C
Termination Style :
Solder Lug
Number of Pins :
Panel Cutout Dimensions :
0.31 (7.87mm)
Lens Transparency :
Diffused
Pbfree Code :
yes
Material :
Brass
REACH SVHC :
No SVHC
Reverse Voltage :
5V
100°
Series :
Q Series
Voltage - Rated :
12V
Forward Current :
20mA
Mount :
Panel
Forward Voltage :
2V
Luminous Intensity :
10 mcd
Lens Size :
5mm T-1 3/4
Configuration :
Single
Life (Hours) :
100000 hours
IP67
Millicandela Rating :
12mcd
Package / Case :
Lamp Color :
Red
Lens Style :
Round with Flat Top
Number of LEDs :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-40°C