Q8F1CXXB24E
Mfr.Part #
Q8F1CXXB24E
Manufacturer
APEM Inc.
Package / Case
200
Datasheet
Download
Description
INDICATOR 24V 8MM FLUSH BLUE
Stock
31
In Stock :
31
Product Category :
Operating Temperature (Min) :
-40°C
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Panel Cutout Shape :
Round
HTS Code :
Series :
Q Series
IP67
Termination :
Solder
Current Rating :
20mA
Operating Supply Voltage :
24V
Forward Current :
20mA
Lens Size :
5mm T-1 3/4
Length :
44.85mm
Lamp Color :
Blue
Panel Cutout Dimensions :
0.31 (7.87mm)
Luminous Intensity :
200 mcd
Operating Temperature (Max) :
85°C
Overall Height :
1mm
Mounting Feature :
Panel Mount
Material :
Brass
Voltage - Rated :
24V
Package / Case :
200
Surface Mount :
No
Type :
LED
Life (Hours) :
100000 hours
Termination Style :
Solder Lug
Forward Voltage :
24V