Q6016LH4TP
Mfr.Part #
Q6016LH4TP
Package / Case
TO-220-3 Isolated Tab
Description
TRIAC ALTERNISTOR 600V 16A TO220
Thyristors - TRIACs
Qualification Status :
Not Qualified
Number of Elements :
1
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Hold Current :
50mA
Number of Terminations :
3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Triac Type :
Alternistor - Snubberless
HTS Code :
Pbfree Code :
No
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
16A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
35mA
Factory Lead Time :
17 Weeks
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
167A 200A
Critical Rate of Rise of Off-State Voltage-Min :
400V/us
Trigger Device Type :
ALTERNISTOR TRIAC
Package / Case :
TO-220-3 Isolated Tab
Published :
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Repetitive Peak Off-state Voltage :
600V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.3V
Packaging :
Tube
Voltage - Off State :
600V
Mounting Type :
Through Hole
JESD-609 Code :
e3
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Lead Free :
Lead Free
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Pin Count :
3
Mount :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Additional Feature :
High Reliability
RMS Current (Irms) :
16A
Critical Rate of Rise of Commutation Voltage-Min :
25V/us