Q6016LH3
Mfr.Part #
Q6016LH3
Package / Case
TO-220-3 Isolated Tab
Description
TRIAC ALTERNISTOR 600V 16A TO220
Stock
936
In Stock :
936
Thyristors - TRIACs
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
Triac Type :
Alternistor - Snubberless
Package / Case :
TO-220-3 Isolated Tab
Voltage - Rated DC :
600V
Factory Lead Time :
51 Weeks
Packaging :
Bulk
Pin Count :
3
Number of Pins :
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
20mA
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Published :
2001
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.3V
JESD-609 Code :
e3
RMS Current (Irms) :
16A
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
167A 200A
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Current - Hold (Ih) (Max) :
35mA
Configuration :
Single
REACH SVHC :
No SVHC
Hold Current :
35mA
Critical Rate of Rise of Commutation Voltage-Min :
20V/us
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Current Rating :
16A
Trigger Device Type :
ALTERNISTOR TRIAC
Additional Feature :
High Reliability
Leakage Current (Max) :
2mA