Q6008DH3RP
Mfr.Part #
Q6008DH3RP
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Description
TRIAC ALTERNISTOR 600V 8A TO252
Stock
932
In Stock :
932
Mounting Type :
Surface Mount
Additional Feature :
High Reliability
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Case Connection :
MAIN TERMINAL 2
Weight :
3.949996g
Number of Terminations :
2
JEDEC-95 Code :
TO-252AA
RMS On-state Current-Max :
8A
Current - Hold (Ih) (Max) :
15mA
JESD-609 Code :
e3
Radiation Hardening :
No
Critical Rate of Rise of Off-State Voltage-Min :
50V/us
Published :
2004
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.3V
Critical Rate of Rise of Commutation Voltage-Min :
20V/us
Number of Pins :
No
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
80A 85A
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Voltage - Rated DC :
600V
RMS Current (Irms) :
8A
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Single
Terminal Form :
Gull wing
Current Rating :
8A
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
Leakage Current (Max) :
2mA
Trigger Device Type :
ALTERNISTOR TRIAC
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pin Count :
3
Lead Free :
Lead Free
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
20 Weeks
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
10mA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Triac Type :
Alternistor - Snubberless
Hold Current :
15mA