Q4010N4RP
Mfr.Part #
Q4010N4RP
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Description
TRIAC 400V 10A TO263
1 (Unlimited)
Terminal Form :
Gull wing
150V/us
Leakage Current (Max) :
2mA
Mounting Type :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
25mA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Triac Type :
Standard
Voltage - Rated DC :
400V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
100A 120A
Current - Hold (Ih) (Max) :
35mA
Pin Count :
4
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.3V
Package / Case :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Current Rating :
10A
Trigger Device Type :
4 QUADRANT LOGIC LEVEL TRIAC
Hold Current :
35mA
Qualification Status :
Not Qualified
Factory Lead Time :
16 Weeks
Lead Free :
Lead Free
Mount :
Surface Mount
Pbfree Code :
No
RMS Current (Irms) :
10A