Q2008RH4
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
Q2008RH4
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-220-3
Datasheet
Download
Description
TRIAC ALTERNISTOR 200V 8A TO220
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Thyristors - TRIACs
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Repetitive Peak Off-state Voltage :
200V
Pin Count :
3
Additional Feature :
High Reliability
Trigger Device Type :
ALTERNISTOR TRIAC
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Holding Current-Max :
35mA
Voltage - Off State :
200V
Case Connection :
MAIN TERMINAL 2
JESD-609 Code :
e3
Number of Elements :
1
Triac Type :
Alternistor - Snubberless
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Surface Mount :
No
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
8A
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Package / Case :
TO-220-3
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.3V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Critical Rate of Rise of Off-State Voltage-Min :
750V/us
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Mounting Type :
Through Hole
Number of Terminations :
3
Leakage Current (Max) :
0.01mA
Qualification Status :
Not Qualified
Published :
Critical Rate of Rise of Commutation Voltage-Min :
25V/us
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
83A 100A
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
35mA