Q16F1CXXB110E
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
Q16F1CXXB110E
Manufacturer
APEM Inc.
Package / Case
Metal
Datasheet
Download
Description
INDICATOR 110V 16MM FLUSH BLUE
Manufacturer :
APEM Inc.
Product Category :
Forward Current :
6mA
Luminous Intensity :
100 mcd
Lens Transparency :
Diffused
Termination :
Quick Connect
Mounting Feature :
Panel Mount
Ingress Protection :
IP67
Lens Size :
10.00mm Dia
Life (Hours) :
100000 hours
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Configuration :
Single
Factory Lead Time :
13 Weeks
Type :
LED
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
Bulk
Package / Case :
Metal
Surface Mount :
No
Termination Style :
Quick Connect - 0.110 (2.8mm)
Lens Style :
Round with Flat Top
Overall Height :
2mm
Viewing Angle :
100°
Number of Terminations :
2
HTS Code :
Lamp Color :
Blue
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Forward Voltage :
3.2V
Voltage :
110V
Number of Functions :
1
Ratings :
AC
Operating Temperature (Max) :
85°C
Series :
Q Series
Panel Cutout Shape :
Round
Panel Cutout Dimensions :
0.63 (16.00mm)
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Datasheets
Q16F1CXXB110E
Introducing APEM Inc. Q16F1CXXB110E from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:LED, Package / Case:Metal, Number of Terminations:2, Voltage:110V, Q16F1CXXB110E pinout, Q16F1CXXB110E datasheet PDF, Q16F1CXXB110E amp .Beyond APEM Inc. Q16F1CXXB110E ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.