PZU5.6B1A115
Mfr.Part #
PZU5.6B1A115
Description
DIODE ZENER 5.6V 320MW SOD323
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Voltage Tol-Max :
2%
Base Part Number :
PZU5V6
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 2.5V
JESD-609 Code :
e3
Contact Plating :
Tin
Max Power Dissipation :
320mW
Number of Pins :
1 (Unlimited)
Voltage Tolerance :
2%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.1V @ 100mA
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
5.6V
ESD Protection :
No
Reference Voltage :
5.6V
Unidirectional
Test Current :
5mA
Zener Voltage :
5.43V
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Impedance-Max :
40Ohm
Tolerance :
±2%
Impedance :
40Ohm
Datasheets
PZU5.6B1A115
NXP Semiconductors PZU5.6B1A115
ZENER DIODE 40Ohm ±2% 5.43V 1μA @ 2.5V -55°C~150°C 320mW 2 Terminations SC-76, SOD-323
PZU5.6B1A,115 Overview
It is necessary to supply this electrical device with a reverse leakage current of 1μA @ 2.5V.A voltage of 2% indicates the maximum voltage (Tol) that can be supplied.Reverse leakage current reaches a maximum of 1μA.In operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is set to 5.6V.For the device to operate, the maximum forward voltage (Vf) 1.1V @ 100mA must be supplied.
PZU5.6B1A,115 Features
reverse leakage current of 1μA @ 2.5V
1μA @ 2.5V is the maximum voltage (Tol)