PZU3.9BA-QX
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PZU3.9BA-QX
Manufacturer
Nexperia
Package / Case
SC-76, SOD-323
Datasheet
Download
Description
PZU3.9BA-Q/SOD323/SOD2
Manufacturer :
Nexperia
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Impedance (Max) (Zzt) :
90 Ohms
Tolerance :
±5%
Power - Max :
320 mW
Configuration :
Single
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Voltage Tolerance :
5 %
Height :
1.1 mm
Series :
Automotive, AEC-Q101
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Brand :
Package / Case :
SC-76, SOD-323
Length :
1.8 mm
Current - Reverse Leakage @ Vr :
3 μA @ 1 V
Product Type :
Zener Diodes
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
3.9 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.1 V @ 100 mA
Mounting Style :
SMD/SMT
Product Status :
Active
Packaging :
MouseReel
Product Category :
Zener Diodes
Mounting Type :
Surface Mount
Subcategory :
Diodes and Rectifiers
Width :
1.35 mm
Vf - Forward Voltage :
1.1 V
Supplier Device Package :
SOD-323
Package :
Digi-Reel?
Operating Temperature :
150°C (TJ)
RoHS :
Details
Datasheets
PZU3.9BA-QX
Nexperia PZU3.9BA-QX
±5% 3 μA @ 1 V 150°C (TJ) SC-76, SOD-323
PZU3.9BA-QX Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 3 μA @ 1 V.As part of the operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 3.9 V.For its operation, the maximum voltage - Forward (Vf) 1.1 V @ 100 mA is supplied.
PZU3.9BA-QX Features
reverse leakage current of 3 μA @ 1 V
3 μA @ 1 V is the maximum voltage (Tol)