PZU20B2A,115
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PZU20B2A,115
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
SC-76, SOD-323
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 20V 320MW SOD323
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Working Test Current :
5mA
Terminal Position :
Dual
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Max Reverse Leakage Current :
50nA
Radiation Hardening :
No
Voltage Tol-Max :
2%
Pin Count :
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.1V @ 100mA
Terminal Form :
Gull wing
Max Power Dissipation :
320mW
JESD-609 Code :
e3
JESD-30 Code :
R-PDSO-G2
Zener Voltage :
20V
Polarity :
Unidirectional
Package / Case :
SC-76, SOD-323
Reference Voltage :
20V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Diode Element Material :
SILICON
Element Configuration :
Single
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Base Part Number :
PZU20
Impedance :
20Ohm
Impedance-Max :
20Ohm
Tolerance :
±2%
Factory Lead Time :
4 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50nA @ 15V
Mount :
Surface Mount
Number of Elements :
1
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Diode Type :
ZENER DIODE
Published :
Datasheets
PZU20B2A,115
NXP Semiconductors PZU20B2A,115
ZENER DIODE 20Ohm ±2% 20V 50nA @ 15V -55°C~150°C 320mW 2 Terminations SC-76, SOD-323
PZU20B2A,115 Overview
An electrical device such as this requires reverse leakage current of 50nA @ 15V.A voltage of 2% is considered to be the maximum that can be output (Tol).A maximum reverse leakage current is reached at 50nA.Setting the working test voltage to 5mA is required to operate this device.As soon as the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied, it reaches 1.1V @ 100mA V.
PZU20B2A,115 Features
reverse leakage current of 50nA @ 15V
50nA @ 15V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 50nA
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA