PZU15B1A,115
Mfr.Part #
PZU15B1A,115
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
SC-76, SOD-323
Description
NOW NEXPERIA PZU15B1A - ZENER DI
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Voltage Tol-Max :
2%
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50nA @ 11V
Impedance :
15Ohm
Package / Case :
SC-76, SOD-323
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.1V @ 100mA
Zener Voltage :
15V
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Polarity :
Unidirectional
Base Part Number :
PZU15
JESD-30 Code :
R-PDSO-G2
Max Reverse Leakage Current :
50nA
Factory Lead Time :
4 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Working Test Current :
5mA
Impedance-Max :
15Ohm
Number of Elements :
1
Element Configuration :
Single
Max Power Dissipation :
320mW
Tolerance :
±2%
Reference Voltage :
15V
Datasheets
PZU15B1A,115
NXP Semiconductors PZU15B1A,115
ZENER DIODE 15Ohm ±2% 15V 50nA @ 11V -55°C~150°C 320mW 2 Terminations SC-76, SOD-323
PZU15B1A,115 Overview
It is necessary to supply this electrical device with a reverse leakage current of 50nA @ 11V.A voltage of 2% indicates the maximum voltage (Tol) that can be supplied.Reverse leakage current reaches a maximum of 50nA.This device can only be operated when the working test voltage is set to 5mA.For the device to operate, the maximum forward voltage (Vf) 1.1V @ 100mA must be supplied.
PZU15B1A,115 Features
reverse leakage current of 50nA @ 11V
50nA @ 11V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 50nA
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA