PZU11B1A,115
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PZU11B1A,115
Manufacturer
Nexperia
Package / Case
SC-76, SOD-323
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 11V 320MW SOD323
Stock
55
In Stock :
55
Manufacturer :
Nexperia
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Polarity :
Unidirectional
Radiation Hardening :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reference Voltage :
11V
Base Part Number :
PZU11
Mounting Type :
Surface Mount
Max Power Dissipation :
320mW
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Max Reverse Leakage Current :
100nA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 8V
Diode Type :
ZENER DIODE
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Working Test Current :
5mA
Zener Voltage :
11V
Terminal Form :
Gull wing
Tolerance :
±2%
JESD-609 Code :
e3
Terminal Position :
Dual
Impedance-Max :
10Ohm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.1V @ 100mA
JESD-30 Code :
R-PDSO-G2
Voltage Tol-Max :
2%
Impedance :
10Ohm
Pin Count :
Package / Case :
SC-76, SOD-323
Number of Terminations :
Number of Elements :
1
Element Configuration :
Single
Diode Element Material :
SILICON
Factory Lead Time :
4 Weeks
Mount :
Surface Mount
Datasheets
PZU11B1A,115
Nexperia PZU11B1A,115
ZENER DIODE 10Ohm ±2% 11V 100nA @ 8V -55°C~150°C 320mW 2 Terminations SC-76, SOD-323
PZU11B1A,115 Overview
To supply this electrical device, reverse leakage current of 100nA @ 8V is required.2% is the maximum voltage (Tol) that can be supplied.There is a maximum reverse leakage current that reaches 100nA.In order to operate this device, the working test voltage should be set to 5mA.When the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation, it reaches 1.1V @ 100mA.
PZU11B1A,115 Features
reverse leakage current of 100nA @ 8V
100nA @ 8V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 100nA
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA