PZM10NB2,115
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PZM10NB2,115
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 10V 300MW SMT3
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Voltage Tol-Max :
2.2%
Surface Mount :
yes
Diode Element Material :
SILICON
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pin Count :
3
Voltage Temp Coeff-Max :
6.4mV/°C
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
HTS Code :
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.1V @ 100mA
Reverse Current-Max :
0.2µA
Configuration :
Single
JESD-30 Code :
R-PDSO-G3
Number of Terminations :
3
Tolerance :
±2%
Qualification Status :
Not Qualified
Base Part Number :
PZM10
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Terminal Form :
Gull wing
Impedance-Max :
10Ohm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Number of Elements :
1
Mounting Type :
Surface Mount
Reference Voltage :
10V
Working Test Current :
5mA
Power Dissipation-Max :
0.3W
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
10V
Polarity :
Unidirectional
Current - Reverse Leakage @ Vr :
200nA @ 7V
Diode Type :
ZENER DIODE
Terminal Position :
Dual
Power - Max :
300mW
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Terminal Finish :
Tin
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
PZM10NB2,115
NXP Semiconductors PZM10NB2,115
ZENER DIODE 10Ohm ±2% 200nA @ 7V -65°C~150°C 3 Terminations TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
PZM10NB2,115 Overview
The reverse leakage current for this electrical device is 200nA @ 7V.Voltage (Tol) 2.2% is the maximum possible.In the course of operation, Zener (Nom) drops to zero voltage.This device should be operated with a 5mA working test voltage.Temp Coeff reaches 6.4mV/°C when the voltage reaches its maximum.This value reaches 1.1V @ 100mA when the maximum Forward voltage (Vf) is applied.
PZM10NB2,115 Features
reverse leakage current of 200nA @ 7V
200nA @ 7V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA