PZC35SFBN
Mfr.Part #
PZC35SFBN
Description
CONN HEADER VERT 35POS 2.54MM
Contains Lead
Operating Temperature (Min) :
-65°C
Number of Positions :
35
Height :
2.54mm
Current Rating (Amps) :
3A
Contact Length - Mating :
0.318 8.08mm
Dielectric Withstanding Voltage :
600VDC V
Contact Length - Post :
0.220 5.58mm
Width :
2.54mm
All
Contact Resistance :
30mOhm
Length :
88.9mm
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Overall Contact Length :
0.638 16.21mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Datasheets
PZC35SFBN
Sullins Connector Solutions PZC35SFBN
1-Row Header Solder Copper Alloy Bulk Through Hole Gold Thermoplastic, Polyester 35-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height