PZC34SAAN
Mfr.Part #
PZC34SAAN
Description
CONN HEADER VERT 34POS 2.54MM
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Number of Positions :
34
Width :
2.54mm
Length :
86.4mm
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
Dielectric Withstanding Voltage :
600VDC V
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Height :
2.54mm
Overall Contact Length :
0.450 11.43mm
5000000000Ohm
Operating Temperature (Min) :
-65°C
Male Pin
Contact Resistance :
30mOhm
Current Rating (Amps) :
3A
Datasheets
PZC34SAAN
Sullins Connector Solutions PZC34SAAN
1-Row Header Solder Copper Alloy Bulk Through Hole Gold Thermoplastic, Polyester 34-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height