PXM7010/32S/CR/1315/SN
Mfr.Part #
PXM7010/32S/CR/1315/SN
Manufacturer
Bulgin
Package / Case
Metal
Datasheet
Download
Description
CONN PLG HSG FMALE 32POS INLINE
Housing Material :
Zinc
Type :
For Female Sockets
Contact Material :
Brass
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
Crimp
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
600V
Gender :
Male
Published :
Feature :
Backshell, Coupling Nut
Current Rating :
3A
Shell Material :
ZINC ALLOY
Orientation :
Keyed
Contact Plating :
Gold
Contact Gender :
FEMALE
Series :
Buccaneer® 7000
Ratings :
IP66
Bulk
Housing Color :
Silver
Wire Gauge (Min) :
26 AWG
Wire Gauge (Max) :
22 AWG
Operating Temperature :
-40°C~120°C