PXM7010/10S/CR/1113
Mfr.Part #
PXM7010/10S/CR/1113
Manufacturer
Bulgin
Package / Case
Metal
Datasheet
Download
Description
CONN PLG HSG FMALE 10POS INLINE
For Female Sockets
Shell Finish :
Nickel
Factory Lead Time :
20 Weeks
Ratings :
IP66
Note :
Contacts Not Included
Connector Type :
Plug Housing
Housing Material :
Zinc
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Contact Type :
Crimp and Solder Cup
Wire Gauge (Min) :
20 AWG
Current Rating :
10A
Gender :
Male
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
Buccaneer® 7000
Voltage - Rated :
600V
Operating Temperature :
-40°C~120°C
Termination :
Crimp
Contact Material :
Backshell, Coupling Nut
Ingress Protection :
IP66/68/69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Shielding :
Unshielded
Shell Material :
ZINC ALLOY
Mount :
CABLE
Package / Case :
Metal
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Circular
Number of Contacts :
10
Wire Gauge (Max) :
18 AWG