PXM6010/16S/CR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PXM6010/16S/CR
Manufacturer
Bulgin
Description
CONN PLG HSG FMALE 16POS INLINE
Manufacturer :
Bulgin
Product Category :
Circular Connector Housings
Feature :
Backshell, Coupling Nut
Voltage - Rated DC :
60V
Gender :
FEMALE
Shell Finish :
Nickel
Connector Type :
Plug Housing
REACH SVHC :
No SVHC
Pbfree Code :
yes
Series :
Buccaneer® 6000
Packaging :
Bulk
Ingress Protection :
IP66/68/69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Orientation :
Keyed
ECCN Code :
EAR99
Housing Material :
Brass
Operating Temperature :
-40°C~120°C
Contact Type :
Crimp and Solder Cup
Housing Color :
Silver
Type :
For Female Sockets
HTS Code :
Note :
Contacts Not Included
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
20 Weeks
Fastening Type :
Push-Twist
Number of Positions :
16 (Power)
Lead Free :
Lead Free
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shielding :
Unshielded
Published :
Number of Contacts :
16
Contact Shape :
Circular
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
78.4mm