PXC25SFBN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PXC25SFBN
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Description
CONN HEADER VERT 25POS 2.54MM
Manufacturer :
Sullins Connector Solutions
Product Category :
Headers, Male Pins
JESD-609 Code :
e0
Height :
2.54mm
Overall Contact Length :
0.638 16.21mm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Published :
Gender :
Male
Contact Length - Mating :
0.318 8.08mm
Pbfree Code :
No
Contact Finish - Post :
Tin
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Contact Type :
Male Pin
Operating Temperature (Min) :
-65°C
Number Of PCB Rows :
1
Contact Shape :
Square
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Finish Thickness - Post :
100.0μin 2.54μm
Termination :
Solder
Number of Positions Loaded :
All
Insulation Material :
Thermoplastic, Polyester
ECCN Code :
EAR99
Housing Material :
Plastic
Mount :
Through Hole
Plating Thickness :
30μin
Number of Rows :
1
Connector Type :
Header
Contact Length - Post :
0.220 5.58mm
Number of Conductors :
ONE
Style :
Board to Board or Cable
Fastening Type :
Push-Pull
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Mounting Type :
Through Hole
Dielectric Withstanding Voltage :
600VDC V
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Current Rating (Amps) :
3A
Housing Color :
Black
Reliability :
COMMERCIAL
Shrouding :
Unshrouded
Reference Standard :
UL, CSA
HTS Code :
Number of Positions :
25
Packaging :
Bulk
Width :
2.54mm
Contact Finish - Mating :
Gold
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Length :
63.5mm
Contact Resistance :
30mOhm
Datasheets
PXC25SFBN
Sullins Connector Solutions PXC25SFBN
1-Row Header Solder Copper Alloy Bulk Through Hole Gold Thermoplastic, Polyester 25-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height